صفات افراد کارآفرین موفق

صفات افراد کارآفرین موفق

افراد کارآفرین دارای ویژگی هایی هستند که آنها را از افراد عادی برجسته می نماید. این خصوصیات است که سبب می شود آنها دید متفاوتی داشته باشند و با وجود همه ریسک ها و تردیدها حرکت کنند و گاه موفقیت های بزرگ که قبلا دست نیافتنی به نظر می رسید را لمس کنند:

صبر

کارآفرینی یعنی برای خود کار کردن و این بدان معناست که باید از خود مایه بگذارید و قدم در راه کسب تجربه بگذارید و احتمالاً اشتباهات و بدفهمی های زیادی درباره بازار و کار جدید  گریبان گیر شما خواهد شد که فقط با تجربه می توان بسیاری از آنها را دریافت. یعنی در ابتدای کار باید با هزینه کمتر و ریسک کمتر و البته درآمد کمتر و گاه از صفر شروع کرد. یکی از ویژگی های یک کسب و کار جدید بازدهی دیر هنگام آن است. پس نمی توانید بدون صبر و تحمل یک کار آفرین موفق باشید. باید زیاد زحمت بکشید و در عین حال بی پولی را تحمل کنید. آنقدر صبور باشید تا از سختی ها بگذرید و با تجربه بیشتر بتوانید لذت رونق کسب و کار خود را بچشید.

یک اصل درباره کسب ثروت وجود دارد. وقتی در کار خود مداومت می کنید و با تلاش و صبر ادامه می دهید به مرحله ای  می رسید که درهای نعمت و ثروت را به روی خود خواهید گشود. آنگاه  آنقدر پول بدست خواهید آورد که در گذشته خواب آن را هم نمی دیدید. ولی اکثر افراد آنقدر صبر نمی کنند تا این مرحله را لمس کنند و از آن لذت ببرند. شاید فقط تا دو قدمی این در رفته اند و آن را باز نکرده اند، چون فکر می کرده اند لابد این هم مانند درهای دیگر است. فراموش نکنید تا در را باز نکنید نمی دانید پشت آن چیست! هر مانع یکی از این درهاست، پس باید صبور باشید.

خوش بینی

خوب این بدیهی است که وقتی سخن از احتمالات و خطر کردن پیش می آید با بدبینی نمی توان کاری از پیش برد. فرد کارآفرین می خواهد خطر کند، قرار است سختی ها را پشت سر بگذارد، سال ها زحمت بکشد، سرمایه خود را به خطر بیندازد، از فرصت های کوچکتر چشم پوشی کند، از عمر خودش مایه بگذارد تا طعم خوش موفقیت را بچشد. ولی در ابتدای راه و در کل این مسیر همیشه می تواند از آن کار دست بکشد.

حال با این توضیحات به نظر شما آیا با بدون خوش بینی می توان موفق بود؟

فراموش نکنید افراد موفق و ثروتمند باهوش ترین افراد جامعه نیستند، کاری را که آنها انجام داده اند بسیاری از افراد هم می توانسته اند انجام دهند. ولی شاید بدبینی آنها مانع از حرکت آنها شده باشد. خوش بینی به ما کمک می کند در میان سختی ها و مشکلات با امید و اطمینان به جلو پیش برویم. چون اگر خوش بین باشیم با سعی و تلاش همیشه راهی پیدا خواهیم کرد.

جاه طلبی

فرد کارآفرین باید به اندازه کافی جاه طلب باشد و بتواند در آینده خود را در اوج ببیند و به عبارت دیگر باید یک رؤیای بزرگ داشته باشد تا این رؤیا انگیزه ای باشد برای رشد هر چه بیشتر. شاید اگر به اندازه کافی جاه طلب نباشید، اصلاً شروع به حرکت نکنید تا چه برسد به اینکه برای ادامه راه با مشکلات آن دست و پنجه نرم کنید و از حل مشکلات لذت ببرید. چون یک قدم به هدف بزرگ خود نزدیکتر شده اید.

جسارت

فرد کارآفرین علاوه بر اینکه به اندازه کافی جاه طلب است، جسارت خطر کردن و خارج شدن از حصار امنی که در آن گیر کرده است را دارد. البته این دیوار بیشتر در ذهن ما وجود دارد و بیرون آمدن از آن احتیاج به انگیزه و جسارت هر دو را دارد. این جسارت فقط برای خارج شدن از حصار امن لازم است. پس از آن متوجه می شوید که آن ناحیه امنی که در ذهن خود ساخته بودید، خیالاتی بیش نبوده است. خواهید فهمید که امنیت واقعی از کار و تلاش، صداقت و افزایش مهارت ها به وجود خواهد آمد.

پر تلاش و سخت کوش

یک کارآفرین علاوه بر اینکه رؤیایی بزرگ دارد و فردی خوش بین است پر تلاش و سخت کوش هم هست. چون لازمه موفقیت سخت کار کردن است. اگر شما از جمله افرادی هستید که بیش از ۱۰ ساعت در روز کار می کنند، یکی از صفات مهم افراد موفق را دارید. بدون تلاش یک هدف بزرگ فقط رؤیایی روی آب است. کارآفرین ها باید بتوانند خود را در بازاری که رقابتی شدید بین غول ها در میان است، مطرح کنند یا محصولی جدید وارد بازار کنند که اگر اکنون رقیب جدی ندارد در آینده ای نزدیک رقبای قدرتمند زیادی پیدا خواهد کرد. آنها باید بتوانند در کمترین زمان، بهترین کیفیت را ارائه دهند تا برای خود در بازار به عنوان یک تازه وارد جایی باز کنند و خود را به مشتریان بشناسانند و ثابت کنند و این ممکن نیست مگر با کار و تلاش زیاد و جمع آوری نتایج و سپس بهینه سازی و این روند باید مرتب تکرار شود. در چنین شرایطی شما همیشه از رقبا جلوتر هستید و هر حرکتی که انجام می دهید تبدیل به الگویی برای آنها می شود.

آینده نگری

فرد کارآفرین موفق درباره هدف و ایده خود تحقیق می کند، شرایط بازار را می سنجد و آنگاه در جهت صحیح حرکت می کند تا در خار و خاشاک آن گیر نیفتد یا حداقل کمتر زمین گیر شود. افراد کارآفرین افرادی هستند که شغل جدیدی را با موفقیت راه اندازی کرده اند و آن را به جایی رسانده اند که هزینه زندگی خود و چند خانواده دیگر را تأمین می کنند و این امکان پذیر نیست مگر با پیش بینی هزینه ها، بازار، حداقل و حداکثر درآمد، مشکلات احتمالی و فرصتها. پس سعی کنید آینده را ببینید تا فرصت ها را ببینید.

فعال و  کنشی

افراد یا واکنشی هستند یا کنشی. افراد کارآفرین جزء دسته دوم هستند. آنها منتظر نمی شوند تا فرصت ها به دنبال آنها بیایند، بلکه خود به دنبال ایجاد فرصت هستند و برای خود و دیگران فرصت های جدید خلق می کنند.

ولی افراد واکنشی منتظر هستند فرصت های جدید به دنبال آنها بیایند و تازه وقتی این فرصت ها به آنها رو می کنند، چون برای آن زحمتی نکشیده اند، ارزشی هم برای فرصت های پیش آمده قائل نیستند. این افراد مدام از جامعه اطرافیان حتی پدر و مادر خود شکایت می کنند و در مقابل افراد کنشی به دنبال فرصت های جدید می گردند. آنها به خود متکی هستند، به دیگران کمک می کنند، از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند و موفقیت را برای خود و دیگران به ارمغان می آورند. این افراد کار های پشت میز نشینی و روزمرگی را دوست ندارند. افراد کارآفرین حس ماجراجویی قدرتمندی دارند و از مواجهه با کار های بزرگ لذت می برند. آنها علاقه دارند در رقابت های مختلف شرکت کنند.

علاقه مند به یاد گیری

کارآفرینان عطش شدیدی به یادگیری دارند، آنها رازی بزرگ را دریافته اند و آن قدرت مطالعه و دانش است. یک کارآفرین پیشرو همیشه از تجربیات دیگران حداکثر استفاده را می کند تا آزمایشات انجام شده را دوباره تکرار نکند و بتواند از کوتاهترین راه مسیر موفقیت را طی کند.

نگرش متفاوت

کارآفرینان کسانی هستند که سعی می کنند کارها را به شیوه ای متفاوت امتحان کنند. حتی گاه این موضوع را در نحوه لباس پوشیدن آنها متوجه می شوید. این همان صفتی است که نه تنها برای شروع یک کار جدید لازم و مفید است، بلکه اگر چنین شخصی مدیر یک سازمان باشد، این نگرش او خونی تازه در رگ های آن سازمان جاری خواهد کرد. این نگرش سبب می شود که آنها سرسری دنباله روی دیگران نباشند، بلکه اعتقاد داشته باشند همیشه راهی برای صلاح وجود دارد. همیشه می توان کارها را به روشی بهتر انجام داد و این فرآیندی پایان ناپذیر و لذت بخش است.

اعتماد به توانایی های اطرافیان

کارآفرینان کسانی هستند که همه کارها را خود انجام نمی دهند، بلکه مسئولیت ها و کارها را به درستی بین افراد لایق تقسیم می کنند، به شدت به برون سپاری اعتقاد دارند. آنها تا آنجا که کیفیت کار خود را فدا نکنند، کار خود را به افراد یا شرکت های دیگر می سپارند و به این ترتیب بازدهی و سرعت عمل کسب و کار خود را بالا می برند. آنها بهترین ها را انتخاب می کنند تا بهترین کالا را راهی بازار کنند.

مطالب مرتبط