۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • کلیپ های موفقیت
  • کانال تلگرام
خودتان را جای مشتری بگذارید

خودتان را جای مشتری بگذارید

پس از آنکه مدتی را در یک آژانس تبلیغاتی کوچک یا بزرگ فعالیت کرده باشید این امکان برای شما به‌وجود می‌آید که به‌صورت یک مشاور تبلیغاتی مستقل کار کنید.
به این معنی که بدون وابستگی به یک آژانس تبلیغاتی، جذب مشتری کرده و با در اختیار گذاشتن روزمه و نمونه کار، اعتماد او را جلب کنید. معمولا نمونه کارها و توانمندی‌های شما در این حوزه می‌تواند کمک بزرگی باشد تا بتوانید به‌صورت مستقل کار کنید زیرا مشتری تنها با تکیه بر آنهاست که می‌تواند سرنوشت محصولش را به‌دست شما بسپارد. همچنین با توجه به روند در حال تغییر بازار تبلیغات کشور این امکان برای یک مشاور تبلیغات وجود دارد که یک شرکت تخصصی درخصوص یکی از شاخه‌های خدمات و تبلیغات تاسیس کند مثلا اگر شما یک استراتژیست یا برنامه‌ریز حرفه‌ای در این حوزه باشید می‌توانید یک شرکت مختص برندسازی داشته‌باشید. از حامد ناصری که ۵ سال است در این حوزه فعالیت می‌کند، راهنمایی گرفته‌ایم.

تخصص، گام اول است
حوزه تبلیغات را می‌توان در ۳دسته‌بندی کلی جای داد؛ استراتژی و برنامه‌ریزی، طراحی و تولید و همچنین خرید و فروش تبلیغاتی رسانه. اگر در رشته‌هایی مثل مدیریت بازار، MBA، آمار و حسابداری تحصیل کرده‌باشید می‌توانید در شاخه استراتژی و برنامه‌ریزی تبلیغات فعالیت کنید. دروسی که در این رشته‌ها گذرانده‌اید در این حوزه به کمک شما خواهند آمد. در شاخه طراحی و تولید که با خلاقیت گره‌ خورده بهتر است در رشته‌های هنری تحصیل کرده ‌باشید مثلا اگر گرافیک خوانده‌اید یا حتی کارشناسی سینما یا تئاتر را گذرانده‌اید، می‌توانید در حوزه تولید تیزر مشغول شوید. در بخش خرید و فروش، ماجرا کمی متفاوت است و داشتن شم اقتصادی ضروری است. درنظر داشته باشید که اگر تصمیم دارید یک مشاور تبلیغات باشید لازم است با تمام حوزه‌های کاری آشنایی داشته و البته در یکی از آنها متخصص باشید. مثلا یک گرافیست یا برنامه‌ریز (استراتژیست) حرفه‌ای باشید. اما اگر صرفا یک برنامه‌ریز تبلیغات بوده و از باقی این بخش‌ها بی‌خبر باشید، قطعا نمی‌توانید به مشتریان به درستی مشاوره دهید.

مشتری‌ها دو دسته‌اند
اصولا با دو دسته مشتری مواجه خواهید شد؛ کسانی که قبلا برای محصول یا خدماتشان تبلیغ کرده‌اند و بازار تبلیغات را می‌شناسند و حالا تصمیم دارند گام درست‌تر، علمی‌تر و مؤثرتری در این حوزه بردارند و دسته‌ دوم کسانی که برای نخستین بار می‌خواهند فضای تبلیغات را تجربه کنند. مسلما کسانی که در دسته اول هستند با مراجعه به شما دقیقا آن چیزی را که می‌خواهند دریافت می‌کنند. برای مثال ممکن است یک مشتری بخواهد برای محصولش آگهی تلویزیونی داشته باشد و از شما می‌خواهد فرایندی برای کسب و کارش طراحی کنید که در آن بتواند منطبق بر اهدافش به یک کار خلاقه برسد و راهکار مورد نظر را در اختیار یک تیم تولید قرار دهد که تیزر محصولش را به بهترین شکل بسازند. گاهی هم ممکن است بخواهد در انتخاب یک گروه خلاق یا آژانس تبلیغاتی او را راهنمایی کنید. اما دسته دوم، سؤالاتی که در برخورد با شما مطرح می‌کنند این است که اصلا از کجا شروع کنیم؟ یا چه راهی توصیه می‌کنید که مردم، محصول یا خدمات ما را بهتر بشناسند؟ اینجاست که شما در سمت مشاور تبلیغات موظف می‌شوید مطالعاتی را تحت عنوان تحقیقات بازار انجام دهید تا از بازار و رقبای مشتری‌‌تان شناخت بهتری پیدا کنید. پس از آن باید افکار و اهداف مشتری خود را به شکل یک صورت وضعیت درآورید که برای آژانس‌های تبلیغاتی که او قرار است به آنها مراجعه کند قابل فهم باشد.

کسب تجربه لازم است
یک مشاور تبلیغات لازم است حدود ۲ یا ۳سال و حتی بیشتر در یک آژانس تبلیغاتی فعالیت کند و تمام فرایند‌هایی را که در واحدهای مختلف برنامه‌ریزی، طراحی و تولید و حتی فروش رسانه اتفاق می‌افتد، بشناسد. این حرفه را باید در دنیای واقعی تجربه کنید چرا که در آن با المان‌های زیادی روبه‌رو هستید که مهم‌ترین‌شان انسان است. یک مشاور تبلیغات باید با توجه به علوم روانشناسی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی الگوهای رفتاری مردمش را در سطح خرد و کلان پیش‌بینی کرده و تصمیم بگیرد. برای مثال هرگز در حیطه کاری تبلیغات نمی‌توان گفت اگر مردم از بیلبورد‌های یک محصول استقبال کرده‌اند به آن معنی است که فروش آن محصول خاص چند برابر می‌شود.

تعامل و انعطاف‌پذیری را جدی بگیرید
انعطاف‌پذیری و برقراری ارتباط از جمله مهم‌ترین صفات یک مشاور یا فعال تبلیغات است. در بازار تبلیغات همیشه با یک صنعت و صنف رو‌به‌رو نیستید و هر روز با آدم‌های مختلف سر و کار خواهید داشت. ممکن است یک روز مشتری شما یک کارخانه‌دار باشد یا مدیر یک شرکت خدماتی لوکس که حتی ادبیاتی که برای صحبت کردن به‌کار می‌گیرند متفاوت است. باید تلاش کنید منعطف باشید تا بتوانید از دل حرف‌ها و خواسته‌های مشتری و مثال‌هایی که بیان می‌کند و حتی طرز تفکرشان، به چیزی برسید که او می‌خواهد. در حوزه تبلیغات، هدف مشتریان تقریبا مشابه است. اکثرا می‌خواهند فروش بیشتری داشته‌باشند یا سهم بیشتری از بازار نصیب‌شان شود اما اینکه چگونه این اهداف کلان به هدف‌گذاری‌هایی خرد و اجرایی تبدیل شود، کاری است که شما باید برای آنها انجام دهید. افراد فعال در این حوزه باید توانایی آن را داشته‌باشند که مانند مشتری‌ها فکر کنند و به بیان ساده‌تر، خودشان را جای آنها بگذارند تا به‌طور دقیق بتوانند خواسته او را با فضای عمومی جامعه منطبق کرده، راهکار خلاقه ارائه دهند و یک پروژه تبلیغاتی طراحی کنند.

کسی که صرفا کار مشاوره تبلیغات انجام می‌دهد می‌تواند به‌طور ساعتی یا پروژه‌ای درآمدش را محاسبه کند. یعنی اگر شما با مشتری، یک پروژه تعریف کرده‌ باشید، باید یک مبلغ را با او توافق کرده، بخشی را به‌عنوان پیش‌پرداخت دریافت کنید و مابقی را زمانی که پروژه با موفقیت به اتمام رسید، بگیرید. درآمد تبلیغات در شاخه‌های مختلف، متفاوت است. معمولا اگر کار به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای انجام شود درآمد در هر سه بخش تبلیغات رضایت‌بخش است. اما معمولا درآمد در شاخه فروش فضای تبلیغاتی رسانه بسیار بالاتر از باقی قسمت‌هاست.

نکته‌ها
فضای فعالیت در تبلیغات بسیار پویاست و همین موضوع می‌تواند یکی از جذابیت‌های این شغل باشد. شما هر روز در این حرفه با آدم‌ها و چالش‌های مختلف روبه‌رو خواهید شد و این شما را سرزنده نگه‌می‌دارد زیرا هر روز که پروژه‌ای جدید پیش روی شما قرار می‌گیرد وارد دنیای تازه‌ای شده و دائما باید در آن حرکت کنید تا به بهترین شکل تمام شود.

نباید فراموش کنید که وظیفه شما به‌عنوان مشاور یا فعال تبلیغات، عرضه یا فروش محصولاتی است که کیفیتی قابل‌قبول دارند پس سعی کنید با مشتری و مخاطبان‌تان صادق باشید.

مطالب مرتبط