۳۱ فروردین ۱۳۹۷

  • کلیپ های موفقیت
  • کانال تلگرام
بازاریابی شبکه ای؛ یک تجارت و ۸ دارایی تولید کننده ثروت

بازاریابی شبکه ای؛ یک تجارت و ۸ دارایی تولید کننده ثروت

امروزه، بازاریابی شبکه ای ( Network Marketing ) از دید بسیاری از کارشناشان و بازرگانان موفق به عنوان یکی از طرح های تجاری(پاره وقت یا تمام وقت، خانگی و شخصی) با سریع ترین رشد، بیشترین بازده و بهترین فرصت برای توزیع عادلانه ثروت در میان همه انسان ها شناخته شده است.
یک تعریف ساده برای بازاریابی شبکه ای: نام دیگر آن “فروش مستقیم” است، به این معنا که کالا و خدمات به صورت مستقیم از تولید کننده و ارایه دهنده به دست مصرف کننده یا مشتری برسد؛ در نتیجه دلال ها و واسطه ها حذف می گردند و مشتری با قیمت مناسب تر و کیفیت بهتر محصول خود را دریافت می کند.

تفاوت اساسی این شیوه با دیگر روش های بازاریابی و فروش در این است که مشتری کالا یا خدمات می تواند در ازای خرید، فروش یا معرفی آنها به دیگران(خانواده، دوستان، همکاران و…)، از شرکت تولید کننده پاداش نقدی دریافت نماید.

۸ دارایی تولید کننده ثروت در بازاریابی شبکه ای:

دارایی نخست: آموزش تجارت برای زندگی واقعی

برای موفق شدن از نظر اقتصادی در زندگی، همه ما به ۳ نوع تحصیلات نیاز داریم: مدرسه ای(آموزش خواندن و نوشتن و…)، حرفه ای(آموزش راه های درآمد داشتن) و اقتصادی(آموزش کار کشیدن از پول).

برای موفقیت در تجارت، باید مهارت های فنی لازم(کارآفرینی، رهبری، کار گروهی، بازاریابی، فروش، اقتصادی و مالی، برقراری ارتباط موثر و…) را یاد بگیریم.

بازاریابی شبکه ای، مدرسه تجارت زندگی واقعی برای افرادی است که می خواهند مهارت های زندگی واقعی یک کارآفرین(و نه یک کارمند) را فرا بگیرند.

برخی از مهارت های حیاتی در تحصیلات زندگی واقعی که از راه بازاریابی شبکه ای آموزش داده می شوند:

_ طرز فکر، لباس پوشیدن، گفت و گو کردن و… موفقیت آمیز

_ غلبه بر ترس از رد شدن، شک و عدم اعتماد به نفس

_ هدفمند زندگی کردن

_ مهارت های برقرار کردن ارتباط، تنظیم زمان، مسئولیت پذیری، استفاده از پول، سرمایه گذاری و…

دارایی دوم: راهی سودمند برای افزایش اعتماد به نفس

بازاریابی شبکه ای به ما فرصت رو به رو شدن با ترس هایمان و چیرگی بر آنها را داده و قسمت برنده وجودمان را بیرون می آورد.

دارایی سوم: حلقه ای از دوستان که با ما ارزش ها و اهداف مشترک دارند

بازاریابی شبکه ای نه تنها تحصیلات تجاری عالیست، بلکه دوستان تازه ایجاد می کند؛ دوستانی که با ما هم جهت هستند و رویاهای مشترک دارند.

دارایی چهارم: قدرت داشتن شبکه خود

قدرت در کالا نیست، بلکه در شبکه است. اگر قصد ثروتمند شدن داریم، باید برای تشکیل گروه و شبکه ای نیرومند، زنده و رو به رشد بهترین راهبرد را بیابیم. بازاریابی شبکه ای این امکان را برایمان فراهم می سازد.

دارایی پنجم: تجارتی که به طور کامل توانایی چند برابر شدن و رشد دارد

کلید موفقیت در فروش، کار فردی ماست؛ ولی کلید موفقیت در بازاریابی شبکه ای، توانایی تکثیر خود و کار گروهی است. به این معنا که افرادی را جذب می کنیم که می خواهند اصول اولیه تجارت، شیوه های ارتباط برقرار کردن و روش های رشد شخصی را یاد بگیرند تا کارآفرین ها و تیم سازهایی خودمختار و مستقل بشوند و این اصول و شیوه ها را آموزش بدهند.

دارایی ششم: مهارت های بی نظیر رهبری

رهبری، نیرویی است که همه را به هم پیوند می دهد و همان است که تجارت های عالی را می سازد.

پول، در تجارت هایی جاری می شود که بهترین رهبران را دارند؛ نه لزوما تجارت هایی که بهترین کالاها یا خدمات را ارایه می دهند!

بازاریابی شبکه ای تلاش دارد تا رهبری بسازد که با آموزش دادن عالی، دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و به آنها دنبال کردن و رسیدن به اهداف زندگی شان را یاد بدهد.

دارایی هفتم: سازوکار و سیستمی برای تولید ثروت واقعی

ثروت با پول یکی نیست. ثروت با مقدار درآمد مشخص نمی شود، بلکه با زمان اندازه گیری می شود. به این معنا که اگر امروز دست از کار بکشیم، تا چند وقت از نظر مالی می توانیم ادامه زندگی بدهیم.

بسیاری از مردم به این دلیل توانا به تولید ثروت زیاد نیستند که درآمد حاصل از تجارت خود را دوباره سرمایه گذاری نمی کنند.

یکی از عمیق ترین ارزش های بازاریابی شبکه ای این است که موتور تولید ثروت پایدار شخصی می باشد.

دارایی هشتم: آرزوها و اهداف بزرگ و توانایی رسیدن به آنها

خریدن خانه یا اتومبیل مورد علاقه یا هر هدف دیگری پشتکار، یادگیری و بیشترین تلاش برای رشد فردی را می طلبد. ولی مهم این است که در این روند ما به چه کسی تبدیل می شویم.

یکی از با ارزش ترین مسایل بازاریابی شبکه ای(برخلاف تجارت های سنتی) تاکید بر اهمیت دنبال کردن آرزوها و اهداف شخصی افراد است. در این سیستم افراد تشویق می شوند تا اهداف بزرگ داشته و به یکدیگر برای دستیابی به اهداف شان یاری برسانند(یعنی خودخواهی ناسالم و خودبینی ممنوع!).

برگرفته از کتاب تجارت قرن بیست و یکم _ رابرت کیوساکی

مطالب مرتبط