۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • کلیپ های موفقیت
  • کانال تلگرام
مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده

یکی از موضوعاتی که ذهن بازاریابان را مشغول کرده و همواره در مورد آن سؤال می پرسند، مالیات بر ارزش افزوده ای است که علاوه بر قیمت کالا ملزم به پرداخت آن هستند. بسیاری از بازاریابان تصور می کنند که وجه این مالیات بر جیب شرکت ها می رود. در این مقاله با ارائه تعریف از این مالیات، مرجع اصلی دریافت کننده این مالیات و برخی نکات قانونی مصوب در مورد این مالیات را برای آشنایی بیشتر بازاریابان معرفی می نماییم.

مالیات بر ارزش افزوده به عنوان روش جدید اخذ مالیات مورد توجه بسیاری از کشورها بوده است. در کشور ما نیز به منظور اصلاح ساختار مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت پس ازطی پروسه زمانی نسبتاً طولانی به تصویب مجلس رسید و در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ به اجرا گذاشته شد.

بنا بر تعریف مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف کننده آن را به همراه بهای خرید اجناس و خدمات می پردازد و فروشنده موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

بر طبق قانون مصوب مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالا و خدمات در ایران و همچنین صادرات و واردات آنها مشمول این قانون می باشد؛ یعنی این مالیات به تمام خدمات و کالاهایی تعلق می گیرد که در برابر پول در داخل کشور داد و ستد می شوند؛مگر اینکه بر طبق قانون، شرایط ویژه ای برای آن ها در نظر گرفته شده باشد. مبلغ این مالیات در ابتدای اجرا ۶ درصد تعیین شد و در طی چند سال با تصویب مجلس افزایش یافته و اکنون مبلغ ۹ درصد می باشد.

اشخاصی که به عرضه کالا و ارائه خدمت و صادرات و واردات آن مبادرت می نمایند به عنوان مؤدی مالیاتی شناخته شده و مشمول مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند.

شرکت های بازاریابی شبکه ای با توجه به اینکه اقدام به عرضه و فروش  کالا می نمایند بر طبق تعریف صورت گرفته از مؤدیان مالیاتی محسوب شده و موظف هستند در قبال عرضه و فروش کالا که موضوع این قانون است، صورت حسابی را با رعایت قانون نظام صنفی و حاوی مشخصات متعاملین و مورد معامله به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام می شود صادر و مالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول نمایند. یعنی تمامی شرکت ها بر طبق قانون ملزم به دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده از بازاریابان و واریز آن به حساب خزانه داری دولت می باشند. مبلغ این مالیات مصوب مجلس بوده و توسط سازمان امور مالیاتی کشور به مؤدیان ابلاغ شده است. در مورد کالاهای تولید داخل قیمت کالا با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بر روی آن درج شده است و در کالاهای وارداتی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در زمان صدور فاکتور به مصرف کننده نهایی صورت می گیرد.

این مالیات مصوب مجلس بوده و پرداخت آن برای تمامی عرضه کنندگان کالا و خدمات الزامی است.

مطالب مرتبط