اهداف معنی دار در بازاریابی شبکه ای

اهداف معنی دار در بازاریابی شبکه ای

بسیاری از افراد با این تفکر به بازاریابی چندسطحی می آیند که راهی کوتاه و آسان برای ثروتمند شدن است . این فکر از واقعیت به دور است . کسب درآمد نامحدود از بازاریابی شبکه ای
بازاریابی چندسطحی ، مثل هر کسب و کار دیگری به میزان زیادی  به تعهد و تلاش نیاز دارد .
برای رسیدن به موفقیت و پول کلان باید اهدافی تعیین کنید که ارزش دنبال کردن را داشته باشند . اهدافی که ما آن را اهداف معنی دار می نامیم .
داشتن هدف مانند سوخت فسیلی به ما انرژی می دهد و ما را برای رسیدن به خط پایان (رسیدن به موفقیت) ترغیب می کند .
افرادی که از نظر مالی به موفقیت های بزرگی دست یافته اند ، همگی دارای دو وجه اشتراک عمده اند : اول این که بر اهدافشان تمرکز دارند و دوم این که پولشان را در راه های خیر و کمک به دیگران صرف می کنند .


این به این معنی است که این افراد اهدافی بزرگتر از خودشان دارند .

سعی کنید اهدافی را دنبال کنید که فقط پول محور نباشد و اهدافی معنی دار داشته باشید زیرا پول هدفی پوچ و بی معنی است اما می تواند معنی دار نیز باشد . چگونه ؟
مهم : اهداف معنی دار ، معنی دار تر از اهداف هستند .مطمئنم همه ما چیزهای خوب را دوست داریم ، اما اغلبمان فهمیده ایم که زندگی با کمک به دیگران معنا پیدا می کند تا خرید اتومبیل و خانه های گران قیمت .
برای روشن تر شدن این موضوع فرض کنید ۲۰۰ میلیارد پول دارید ولی فقط شما در کره زمین باقی مانده اید ، چه می کنید ؟ این یعنی قفس طلایی
‏- واقعیت این است که اگر نتوانید انگیزه های معینی برای خلق درآمدی میلیاردی به وجود بیاورید ، هیچگاه به آن نخواهید رسید.
چگونه هدفمند شویم
هر کس، به اندازه ی اهدافش ثروتمند است! بنابراین باید مراقب گذر لحظه های ارزشمند عمر خود باشیم و این لحظه ها را با هدف بگذرانیم چراکه زندگی، دکمه ی بازگشت ندارد و هرچه را با تمام وجود بخواهیم، به دست می آوریم.
همان گونه که می دانیم، لازمه ی داشتن یک زندگی ایده آل، در مرحله ی نخست، داشتن هدف مشخص و تعیین مسیر می باشد چراکه بی هدف بودن، انسان را دچار روزمرگی می کند اما داشتن هدف، برنامه ریزی را درپی دارد و داشتن برنامه، هدف ها را محقق می سازد و درنهایت برنامه ریزی درست، موفقیت می آفریند.
هدف، وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم و موفقیت، مسیری است برای دست یابی به اهدافی خاص. اگر خودمان نتوانیم وضعیت مان را در آینده تعیین کنیم، ناچار محیط پیرامون مان، وضعیت را به ما تحمیل می کند و آن چه که محیط بر ما حکم می کند، چه بسا با ما سازگاری نداشته باشد. پس چه بهتر که خود، هدف مطلوب مان را معلوم نموده و به سمت آن حرکت کنیم.

انتخاب هدف:

یکی از ضرورت های زندگی، انتخاب هدف است که باید به صورت آگاهانه انجام گیرد. اهداف زندگی هر شخص، با دیدگاه ها، مقاصد و اعتقادات او، ارتباط تنگاتنگ دارد بنابراین به جای داشتن یک سری خیال ها و آرزوهای مبهم، بهتر است روی اهداف مشخص، متمرکز شویم. این که بدانیم هدف مان در زندگی چیست، خود باعث رسیدن هرچه سریع تر به موفقیت می شود .
مشخص کردن اهداف، باعث می شود بتوانیم انتخاب های بهتری داشته و به دستاوردهای مهمی برسیم. داشتن هدف، باعث می شود انسان از تقلید کورکورانه و گم شدن در راهی که مقصود او نیست، دوری کند. این هدف ها هستند که مسیر و مقصد زندگی را تعیین و روشن می کنند و به انسان اعتماد به نفس، انگیزه و عشق به زندگی می دهند. هدف، انسان را با استعدادها و توانمندی های بی کران درونی اش آشنا می کند .
داشتن هدف و برنامه در زندگی، به انسان حرکت می دهد و در او انرژی می آفریند. کسی که هدفی مشخص دارد، برای رسیدن به آن، با همه ی توانش می کوشد و پیش می رود و هیچ سد و مانعی را یارای آن نیست که در برابرش، مقاومت کند. او بر می خیزد و برای رسیدن به آرمان هایش، دست به اقدام و تلاش می زند .

مراحل رسیدن به هدف:

با وجود اهمیت بسیار زیاد انتخاب هدف در زندگی، مردم به طور معمول نمی دانند که چه طور باید برای خود هدف تعیین کنند.
در زیر، آموزش هایی ارائه می شود که به انتخاب هدف در زندگی، کمک شایانی می نماید:
کاغذی سفید جلوی روی تان قراردهید و هرچه به فکرتان می آید را روی آن نوشته و لیستی از رؤیاهای تان را تهیه نمایید. خیلی از ما، توانایی خیال پردازی را از دست داده ایم و این مایه ی تأسف است. با خیال پردازی می توان به آینده امیدوار بود و هرکجا امید باشد، موفقیت نیز هست.

بنابراین سعی کنید تا حد امکان، تمامی رؤیاهای تان را به یاد آورید. بعد از تکمیل لیست تان، در مورد هر آیتم آن، از خود بپرسید «چرا؟» اگر نتوانستید در یک جمله بیان کنید که چرا چنین خیالی داشته اید و چرا می خواهید به آن برسید، پس دیگر آن ایده، یک خیال نخواهد بود و نمی تواند برای شما هدف باشد بنابراین روی آن خط بکشید. سپس بررسی کنید که آیا این به طور واقعی هدف خود من است یا کسان دیگری می خواهند من به این هدف برسم؟ آیا این هدف، کار صحیح و درستی است؟ آیا رسیدن به این هدف، من را از رسیدن به اهداف دیگرم باز می دارد؟

وقتی کارتان در این مرحله تمام شد، به احتمال زیاد لیست تان بسیار کوچک تر از اول شده است و این باعث می شود کم کم به تشخیص هدفی که توانایی رسیدن به آن را دارید، نزدیک تر شوید و این، همان هدف اصلی زندگی می باشد. در تعیین اهداف، به ویژه هدف اصلی یا هدف نهایی زندگی، توجه به یک نکته، ضروری ست و آن، هماهنگی و تطابق اهداف، با ذات، جوهر، فطرت و رسالت زندگی ماست.
البته این نکته را نیز باید درنظر داشته باشید که بعضی از اهداف تان باید آن قدر بزرگ باشد که باعث شود توانایی های تان را ارتقاء دهید. این اهداف باید در درازمدت حاصل شود که شور و شوق شما را حفظ کرده و ناکامی های تان را از اهداف کوتاه مدت کاهش دهد.

در مرحله ی بعد، اهداف تان را دسته بندی کرده و به دو گروه کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم بندی نمایید و پس از آن، فعالیت های لازم برای رسیدن به هر کدام از آن ها را نیز مشخص کنید. برای این کار، نقشه ای در ذهن تان طراحی کنید که توانایی ها و ضعف های تان را در مورد آن هدف به خصوص، نشان دهد. دقت نمایید که باید با خود صادق بوده و اهداف عملی و قابل وصول خود را از رؤیاهای تخیلی و غیرقابل دسترس جدا نمایید. نکات مثبت و منفی شخصیت خود را با ذکر جزئیات بیان کنید. نقاط ضعف خود را بپذیرید و بدون احساس ضعف با یک برنامه ریزی منظم، سعی در کاهش آن نمایید و با باور نقاط قوت خویش، با ارائه و تقویت آن در مقاطع خاص، ارزش های شخصیتی خویش را تثبیت نموده و ارتقاء دهید. حال بهترین راه های رسیدن به هدف تان را بنویسید و پس از درنظر گرفتن تمامی جوانب کار، مسیر خود را مشخص نمایید.

پس از طی تمامی مراحل بالا، نوبت به مهم ترین مرحله یعنی شروع حرکت در مسیر هدف می رسد. تا زمانی که تصمیم جدی برای قدم در راه گذاشتن نداشته باشید، همواره هدف های تان در حد رؤیا و آرزو باقی خواهند ماند. بنابراین باید با عقل و درایت تصمیم گیری کنید، تردید نداشته باشید، از عواقبش نترسید، عجولانه تصمیم نگیرید، با افکار نا امید کننده بجنگید و مهم تر از همه این که تصمیم گیرنده، خودتان باشید. پس بدون ترس از خطرات احتمالی راه و با انتخاب بهترین مسیر، اقدام نمایید و به نتیجه ی کار خود، مطمئن باشید.

در یک نگاه کلی، مراحل رسیدن به هدف ها به شکل زیر تقسیم بندی می شود:

۱) لیست بندی هدف ها
۲) زمان بندی هدف ها (زمان لازم برای رسیدن به هدف)
۳) اولویت بندی هدف ها
۴) ایجاد انگیزه برای هر هدف (وضوح در هدف)
۵) برنامه ریزی برای رسیدن به هدف ها
۶) اقدام و شروع حرکت در مسیر هدف (تلاش مستمر برای رسیدن به هدف)

به خاطر بسپارید که هدف گذاری ، یک فعالیت همیشگی است که نیازمند به روزآوری، ثبت، اولویت بندی و مرور منظم هر دو نوع اهداف کوتاه مدت و بلند مدت می باشد. بدین منظور، دست کم هر شش ماه یک بار، اهداف خود را مرور کرده و آن ها را (در صورت نیاز) مورد اصلاح قراردهید چراکه با حرکت در مسیری منظم، ممکن است متوجه شوید دیگر اهدافی که در قبل ثبت نموده بودید، آن ارزش اولیه را ندارند و نیازمند اصلاح می باشند.
در این هنگام، سعی کنید از تناقض یا تضاد بین اهداف یا قیاس نادرست به هر شکلی، آگاه بوده و از آن ها اجتناب کنید. به زبان ساده تر، ممکن است رسیدن به دو هدف در کنار هم در یک دوره ی زمانی، غیرممکن باشد. از این طریق، می توانید چنین تناقضاتی را کشف نمایید اما در عین حال، هرگز کوشش برای دست یافتن به آن ها را فراموش نکنید.
درنهایت مهم این است که بدانیم همه ی چیزهای لازم برای برداشتن اولین قدم را دراختیار داریم بنابراین باید دست از بهانه گیری و بهانه جویی های بی پایه و اساس برداریم و لحظه ی اکنون را به عنوان بزرگ ترین فرصت زندگی خود بپذیریم و اولین گام را به سوی تحقق آرزوهای خود برداریم و آن قدر در این مسیر مداومت و پافشاری به خرج دهیم که درنهایت، اتفاقی که همیشه آرزوی آن را داشتیم، در مقابل چشمان مان محقق شود و به وقوع بپیوندد.
هیچ گاه فراموش نکنیم که زندگی، فرصت های فراوانی دراختیار کسانی که به جست وجوی آرمان های بلندشان به پا خواسته اند و به تحقق رؤیاهای شان همت گماشته اند، قرار می دهد. بنابراین باید خط مشی خود را در زندگی تعیین کنیم و سکان دار کشتی سرنوشت خود باشیم و منتظر دیگران نمانیم و با طراحی و هدف گذاری، مسیر زندگی مان را روشن کنیم و از زندگی خود، یک شاهکار بسازیم.

مطالب مرتبط